Egészség és szépség


DXN Black Cumin Plus


A fekete kömény (Nigella sativa) a boglárkafélék (Ranunculaceae) közé tartozó, egyéves, lágyszárú, 30-50 cm magasra növő növény. Elvékonyodó főgyökeréből kevés mellékgyökér ágazik le. A kékes árnyalatú virágok magányosan, a szár vagy az oldalágak csúcsán helyezkednek el. Őshazája valahol Délnyugat-Ázsiában lehetett, de jelenleg a Földközi-tenger környékén elterjedt.

Egyéb nevei: kerti katicavirág, szőrös kandilla

Főbb hatóanyagai:
egyszeresen és többszörösen telített zsírsavak (kb. 30% a magban, köztük linolsav, olajsav és ezek gliceridjei)
keserűanyagok (pl. szaponin)
0,4-1,4% illóolaj (timokinon, nigellin, damascenin, damascinin)
arginin
szterol

Főbb hatásai:
antibakteriális
gombaölő
gyulladáscsökkentő
emésztésserkentő
étvágygerjesztő
olaja bőrgyógyászati problémákban is eredményesen használható


A fekete kömény magja az ókortól fogva kiemelt jelentőségű. Az i.e. XIV. században élt Tutankhamnon 1922-ben feltárt síremlékében is megtalálták. A Bibliában Ézsaiás könyvében is említik [Ézsa 28:25-27], Mohamed próféta pedig a beszédeit tartalmazó egyik hadísz tanúsága szerint a következőt mondta róla: „Használd a fekete magot, mely minden betegséget gyógyít, kivéve a halált.”

Felhasználható mag, hidegen sajtolt magolaj, alkoholos-vizes kivonat (tinktúra) és illóolaj formában.

A hidegen sajtolt magolaj mind belsőleg (szájon át 2-4 ml), mind külsőleg használható. Külsőleg leginkább különböző bőrproblémák, pl. atópiás dermatítisz, neurodermatítisz, pattanások és pikkelysömör kezelésében játszik szerepet. Segít a fogínygyulladás kezelésében.

A magból készült tea emésztésserkentő, étvágyjavító és szélhajtó hatású: 2-3 púpozott kávéskanálnyi magot megőrlünk, majd fél liter vízzel leforrázzuk, letakarjuk és 5-10 percig állni hagyjuk. Szűrve, kortyonként, lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk. Naponta max. 2-3 csésze tea fogyasztható.

Illóolaja enyhíti az asztmás rohamok számát és erősségét. Jótékony hatással van a dohányzás következtében megjelenő reggeli köhögésrohamok kezelésére, emellett a felső légúti problémák (hörghurut, por és pollen allergia, megfázás és tüdőgyulladás) kiegészítő kezelésében is eredményesen alkalmazható.


A fekete kömény magja az arab, indiai és török konyha egyik legértékesebb fűszere. Íze enyhén a hagymáéra emlékeztet. Megtörve a fekete borséra és az oregánóéra hasonlít. A Közép-Keleten a kenyérfélék tetejére szórják.

A DXN Black Cumin Plus kapszula összetétele: Nigella sativa 99%, Piper nigrum 0,5%, Eugenia caryophyllus 0,5%


Felhasznált irodalom:
Aljabre, Salih Hamad Mohamed et al: Antidermatophyte activity of ether extract of Nigella sativa and its active principle, thymoquinone. In: Journal of Ethnopharmacology, 2005;101(1-3). pp. 116-119.

Kumar, T.V. Suresh, Negi, P.S., Udaya Sankar, K.: Antibacterial Activity of Nigella sativa L. Seed Extracts. In: Br. J. Pharm. Toxicol., 2010;1(2). pp. 96?100.

Randhawa, Mohammad Akram: Editorial : Black Seed, Nigella Sativa, Deserves more Attention. In: J Ayub Med Coll Abbottabad 2008;20(2). pp. 1-2.

Randhawa, Muhammad Akram: Thymoquinone, an active principle of Nigella sativa, ihibited Fusarium solani. In: Pakistan J. Med. Res. 2005;44(1). pp. 1-3.

attints id a szöveg módosításához.

 

DXN Lion’s Mane Tabletta

A Hericium erinaceus (kínai süngomba, oroszlánsörény gomba, Lelley könyvében: petrezselyemgomba) évszázadok óta ismert ízletes és tápláló élelmiszer, valamint megbecsült gyógygomba, melynek termesztése hazánkban is lehetséges.
A gomba kínai neve: majomfej gomba, a kínai kultúrában ez a gomba fejedelmi ételnek számít.
A japán neve: Yamabushi-take a gomba rejtőzködő életmódjára utal, hisz a (főleg buddhista) hegyi remetéket nevezik japánul yamabushi-nak.
A gomba első nyugati említése 1794-ben történt és C.H. Persson nevéhez fűződik.

A gomba főbb hatóanyagai:
poliszacharidok, pl. különböző-glukánok
adenozin
oleinsav
fehérjék és aminosavak, az esszenciális aminosavak közül a fenil-alanin, hisztidin, leucin, izoleucin, lizin, treonin és valin megtalálható benne!
nyomelemek és ásványi anyagok, pl. foszfor (P), vas (Fe), kálium (K), kalcium (Ca)
B1- és B2-vitamin


A hagyományos kínai gyógyászatban máig használt gyógygomba hatásait számos modern kutatás támasztja alá. Kínai, japán, koreai és amerikai kutatók munkái alapján a süngomba az alábbi gyógyhatásokkal bír[1]:

 

  • mikoroba ellenes
  • tumor ellenes, fékezi a tumorok növekedését (a természetes ölősejtek, T-sejtek és B-sejtek, valamint a makrofág-függő immunválaszok stimulálásával)
  • immunmoduláns (aspecifikus immunstimuláns)
  • antioxidáns hatású
  • vérzsír- és vércukorszint csökkentő
  • időskori elbutulás (demencia) ellenes hatás, a hericinon C és H, valamint az erinacin A és I tartalma miatt
  • a hagyományos kínai gyógyászatban elsősorban gyomor- és bélbántalmak, valamint ideggyengeség és általános kimerültségi állapot kezelésében használják


A DXN Lion's Mane tabletta 60% Hericium erinaceus micéliumot és 40% laktózt tartalmaz. Laktózérzékenyek a termék fogyasztását kerülj!

 

A LIon's Mane és más jótékony, az egészség megőrzését segítő termékek megrendelhetők:

http://www.egészségeskávé.com/termekek



Felhasznált irodalom:
Lee, Jong Seok et al.: Study of Macrophage Activation and Structural Characteristics of Purified Polysaccharides from the Fruiting Body of Hericium erinaceus. In: Journal of Microbiology and Biotechnology, 2009. vol. 19. no. 9. pp. 951?959.

[Dr.] Lelley, Jan: A gombák gyógyító ereje : Mikoterápia az egészség szolgálatában. Ford. dr. Lelley János. Budapest : Mezőgazda Kiadó, 1999. 155 p. ISBN 963 9121 74 6

Wang Jinn-Chyi et al.: Hypoglycemic effect of extract Hericium erinaceus. In: Journal of the Science of Food and Agriculture, 2005. vol. 85. Issue 4. pp. 641-646.

 

Morinzhi

 

A DXN Morinzhi az egyre ismertebb Noni gyümölcsből (Morinda citrifolia) és szudáni hibiszkuszból (Hibiscus sabdariffa) készül. Szigorú felügyelet mellett kerül feldolgozásra, hogy az összes értékes összetevőjét megőrizze. Élvezze Ön és családja is a Morinzhi egzotikus ízét és értékes összetevőinek hatását.


A Noni rövid története:
A Noni Délkelet-Ázsiában, a csendes-óceáni térség országaiban széles körben ismert és elismert gyümölcs, melyet táplálkozási, egészség megőrzési és gyógyászati céllal használtak.
Az ősi Hawaiion a Noni kérgéből és gyökeréből sárga és vörös festéket nyertek, melyet színezékként használtak. Az éretlen gyümölcs éhínség idején táplálékforrásként szolgált. Gyógyítás céljára az éretlen Noni gyümölcsöt sóval összetörték, és a keveréket mély sebekre vagy csonttörésekre helyezték. Az érett gyümölcsöt tapaszként horzsolásokra, kelésekre és sebekre használták. A gyümölcs levét rovarirtóként, és a haj tetvektől való megtisztítására alkalmazták.[1]
Hawaii-on kívül Indiában, Malajziában, a történelmi Indokínában használták.



A Noni főbb hatóanyagai:
proxeronin és xeronin (alkaloid)
szkopoletin
damnakantal
aszperulozid
különböző antrakinonok

A xeronin felfedezése
A xeronin felfedezése tulajdonképpen egy véletlen következménye volt. A felfedezés Dr. Ralph Heinicke nevéhez köthető, aki az ötvenes évektől kezdve dolgozott a Hawaii Ananászkutató Intézetben, ahol az ananász enzimtartalmának kivonásával és ipari felhasználásával foglalkozott. ?Kutatásait a bromelain nevű enzimkeverékre összpontosította, amely jelentős élettani hatásokat mutatott, és emiatt a gyógyászati alkalmazás lehetőségét vetítette előre. A nyers bromelainkivonat finomítása során azonban meglepő módon nem nőtt, hanem csökkent a vizsgált enzim hatékonysága[2]


A Noni főbb élettani hatásai:

  • baktérium ölő (antibakteriális)
  • vírusellenes (antivirális)
  • féreg- és parazita ellenes
  • fájdalomcsillapító
  • immunvédekezést fokozó (immunmoduláns)
  • gyulladáscsökkentő
  • tumorgátló
  • koleszterinszint csökkentő
  • vérnyomáscsökkentő


A szudáni hibiszkus (Hibiscus sabdariffa) Közép-Afrikában, első sorban Szudánban honos, egyéves, rövidnappalos növény, melyet Carcade (kárkádé), Roselle (rozella) néven is ismernek.

A hibiszkusz főként az elvirágzás után gyűjtött húsos csészelevelei miatt értékes növény.

Főbb hatóanyagai:
szerves savak (főként hibiszkuszsav)
antocián színanyagok (az élelmiszeripar használja ételfestékként)
pektin
különböző heteropoliszacharidok

A hibiszkuszt salaktalanító és roboráló hatású teák alkotórészeként a szervezet salaktalanítására és légúti megbetegedéseknél a szükséges napi folyadékbevitel (illetve vitamin és ásványi anyagok) biztosítására használják.
Önmagában vagy gyümölcsökkel (pl. csipkebogyóval, bodzabogyó, feketeribizli bogyó) együtt élvezeti teák összetevőjeként is alkalmazzák. Az élelmiszeriparban színanyagként is használatos.

 

Ez a rendkívüli termék megrendelhető:

http://www.egészségeskávé.com/termekek

Nutrizhi  

 

A DXN Nutrizhi italpor instant szójaport, maláta kivonatot, növényi eredetű tejport, cukrot, Ganoderma micélium-port, Omega-3 és Omega-6 zsírsavakat, valamint lecitint tartalmaz. Egy csésze forró vízbe keverve magas proteintartalmú ital készíthető.

A szója (Glycine max) a legrégebben termesztett növények egyike. Őshazája délkelet-Ázsia és Mandzsúria. Ősi formája a vadszója (Glycine soja, korábbi neve: Glycine ussuriensis), a ma ismert kultúrszóját ebből a vad változatból, szelekcióval állították elő.
Az első termesztési kísérletek az i.e. III. évezredben, a mai Kína területén, Shen Nong császár* uralkodása idején történtek. Shen Nong 5 különleges növényt termesztését tanította meg alattvalóinak, többek közt a (sárga) szójáét. Emiatt kapta az Öt Gabona császára tiszteleti elnevezést.

A Zhou-kor szertartásait és szokásait tartalmazó Szertartások könyve c. kínai klasszikus a legősibb, máig fennmaradt mű, mely részletesen felsorolja az öt gabonát:
kender (Cannabis sativa L. var. indica), ragacsos köles (Panicum miliaceum), (rókafarkú) köles (Setaria italica), búza (Triticum spp.), szója (Glycine max)
Más felsorolásokban a kender helyett rizs (Oryza sativa) szerepel.

A szójabab főbb hatóanyagai:
szénhidrátok (20-25%)
fehérjék (35-40%, kedvező esszenciális aminosav-összetétellel)
lipidek (15-20%, zsíros olaj, linolsav- és az olajsavészter főbb összetevőkkel; 2-3% lecitin nevű foszfolipid)
izoflavonok (genisztein, daidzein és ezek származékai)

100 g (teljes zsírtartalmú) szójaliszt átlagosan az alábbi tápanyagtartalommal bír:
fehérje: 41 g, zsír: 21 g, szénhidrát: 22,3 g, energia: 454 kcal**

A (teljes zsírtartalmú) szójaliszt az alábbi ásványi anyagokat tartalmazza**:
foszfor (530 mg), kalcium (195 mg), kálium (1670 mg), magnézium (225 mg), nátrium (4 mg), cink (4500 mg), kobalt (5 mg), króm (2 mg), mangán (3000 mg), nikkel (350 mg), réz (980 mg), vas (6670 mg).

A (teljes zsírtartalmú) szójaliszt az alábbi vitaminokat tartalmazza**:
B1 vitamin (780 mg), B2 vitamin (310mg), niacin (3 mg), pantoténsav (1,9 mg), B6 vitamin (520 mg), folsav (200 mg), karotin (100 mg), E-vitamin (10 mg)

A szójalecitin koleszterinszint csökkentő hatású, más foszfolipidekkel együtt májvédő
A szója izoflavonok antioxidáns hatású, érplakkok képződését gátló, daganatellenes és fitoösztrogén hatásúak
A zsírosolaj bőrtápláló, a bőr szárazságát csökkentő, a bőr gyulladását mérséklő hatású



maláta kivonat
Maláta bármely gabona (búza, árpa, zab, stb.) csíráztatásával készülhet. A csírázás során olyan enzim (diasztáz) keletkezik, amely a gabonaszemekben levő keményítőt maltózzá és dextrinné képes lebontani. A leggyakoribb maláta-forrás az árpa (Hordeum vulgare).


növényi eredetű tejszín
Manapság egyre több ember szenved laktóz intoleranciában. A DXN mérnökei ezért csak a legszükségesebb esetben használnak tejszármazékokat. A Nutrizhi italporban használt növényi eredetű tejszín nádcukorból készült glükóz-szirupot, pálmavajat tartalmaz.


cukor
A gyártótól kapott nyilatkozat alapján a DXN termékekben használt cukrot cukornádból (Malajziában javarészt a Saccharum officinarum-ot és a Saccharum arundinaceum-ot termesztik) nyerik.


Ganoderma lucidum (mycelium)
A DXN termékek fogyasztóinak és forgalmazóinak a pecsétviaszgomba micéliumát nem kell bemutatni. Egy korábbi hírlevelünkben már bemutattuk a DXN vállalatcsoport által használt pecsétviaszgomba különböző fejlődési fokozatait, így a 90 napos, teljesen kifejlett gombatestet és a 18 napos micéliumot is. Bővebb információkért, javasoljuk, hogy ezt a hírlevelet olvassa el újra!


omega-3 és omega-6 zsírsavak
A zsírsavak 6-30 szénatomot tartalmazó, egyenes láncú, többségében páros, jóval kisebb arányban páratlan számú szénatomot tartalmazó, telített, vagy telítetlen szerves savak. A molekula savas jellegét a karboxil-csoport adja, innen számítva a zsírsav molekula vége metil-csoportban végződik. Telítetlen kettős kötések rendszerint a 10 szénatomnál hosszabb láncú zsírsavaknál fordulnak elő. Előfordulásukat tekintve a telített zsírsavak az állatokra jobban jellemzők, a telítetlenek pedig a növényvilágban a gyakoribbak.

A táplálkozás révén szervezetünkbe jutó, többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavak közül az omega-3 zsírsavak főleg halolajokra jellemzők (eikozapentaénsav), de egyes növények (pl. kender, len) magvaiban is megtalálhatók. Olyan prosztaglandinok, leukotriének és tromboxánok előanyagai, amelyek a véralvadás, az immunválasz és a gyulladásos folyamatok résztvevői. Antitrombotikus, antiarrythmiás, értágító, gyulladásgátló hatásuk mellett gátolják az érelmeszesedést, mivel szelektíven csökkentik az LDL-koleszterin felvételét. Ajánlott adagja felnőttnek 1-1,5 g naponta.

Az omega-6 zsírsavak -optimális arányban - ugyancsak a prosztaglandin képződésében játszanak fontos szerepet. Közülük legfontosabbak a linolsav, gamma-linolénsav és az arachidonsav. Az omega-3 és omega-6 zsírsavak kívánatos aránya 1:3-5, de a táplálkozás során jóval több omega-6 zsírsavat fogyasztunk. Az omega-6 zsírsavnak számító linolsav gazdag forrása lehet a lenmag-, a földimogyoró-, a szőlőmag-, a búzacsíra-, a kendermag-, a napraforgó- vagy a szezámmagolaj, ezekben az omega-6 zsírsav tartalom akár 40%-nál is magasabb lehet! Gamma-linolénsavban gazdag a ligetszépemag-, a kerti borágómag-, a fekete ribizkemag- és a kendermagolaj.


Szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére az omega-3-zsírsavakat (pl. halolaj, kendermagolaj, lenmagolaj, stb.) tartalmazó étrend-kiegészítők fogyasztása indokolt.


lecitin (E 322)
A lecitin név a tojássárgája görög nevéből (lekithosz) származik. A természetben is előforduló vegyület, természetes forrása a tojás, a szója (Glycine max) magolaja, de jelentős mennyiségben található a kukoricában (Zea mays), napraforgóolajban (Oleum Helianthi), repceolajban (Oleum Brassicae) és a földimogyoróban (Arachis hypogaea) is.
A lecitin kolin tartalmú vegyület, csökkenti az érelmeszesedés kockázatát (arterioszklerózis-profilaktikum), májvédő hatása miatt májbetegségekben használják.

FONTOS: a lecitint többnyire szójából nyerik, a lecitint szolgáltató egyéb növények esetében egyes országokban a genetikailag módosított vetőmagok használata lehetséges.
A gyártótól kapott nyilatkozat alapján a Nutrizhi italpor gyártásához használt szója és lecitin genetikailag nem módosított vetőmagokból származik!


Összetevők:
instant szójapor, maláta kivonat, növényi eredetű tejpor, cukor, Ganoderma lucidum (mycelium), Omega-3, Omega-6 zsírsavak, lecitin.

FONTOS: A termékben található szójapor és lecitin genetikailag nem módosított vetőmagokból származik. Állati eredetű összetevőt nem tartalmaz, ezért vegetáriánusok is fogyaszthatják!
Figyelmeztetés: a fitoösztrogén hatású szója-izoflavonok -nagy dózisban történő fogyasztás esetén -, különösen serdülő- és gyermekkorban, valamint ösztrogén-dependens daganatban szenvedők esetében kockázatos lehet.

1 dobozban 20 tasak található, 1 tasak 30 g Nutrizhi italport tartalmaz.